Chcesz zdobyć pracę marzeń? Zacznij od świetnego CV! Na naszej stronie znajdziesz praktyczne porady, szablony i wskazówki dotyczące pisania CV. Sprawdź, jak wyróżnić się na rynku pracy!
Co to jest CV?
CV (Curriculum Vitae) to dokument, który przedstawia szczegółowe informacje o
- wykształceniu,
- doświadczeniu zawodowym,
- umiejętnościach i osiągnięciach osoby
Informacje te są przedstawiane zazwyczaj w kontekście poszukiwania pracy. Celem CV jest zaprezentowanie kandydata potencjalnym pracodawcom w sposób zorganizowany i przejrzysty. W Polsce i wielu innych krajach, CV jest standardowym elementem aplikacji o pracę.
Zawiera ono zazwyczaj takie informacje jak:
- Dane osobowe – imię, nazwisko, dane kontaktowe.
- Cel zawodowy (opcjonalnie) – krótka deklaracja, wskazująca na cele i ambicje zawodowe.
- Wykształcenie – szkoły, uczelnie, kursy.
- Doświadczenie zawodowe – informacje o poprzednich miejscach pracy, stanowiskach, obowiązkach.
- Umiejętności – zarówno twarde (np. obsługa programów komputerowych, znajomość języków obcych), jak i miękkie (np. komunikatywność, umiejętność pracy w zespole).
- Certyfikaty i kursy – dodatkowe kwalifikacje zdobyte w trakcie kariery zawodowej.
- Zainteresowania (opcjonalnie) – hobby, które mogą być interesujące z perspektywy zawodowej.
CV może różnić się w zależności od branży czy stanowiska, ale zawsze ma na celu zaprezentowanie kandydata w jak najlepszym świetle.
W Curriculum Vitae obowiązuje układ chronologiczny, informacje o ukończonych szkołach, doświadczeniu zawodowym powinny być zamieszczane w odwróconym porządku chronologicznym. Każda pozycja powinna zawierać lata pracy, nazwę firmy, stanowisko, skrócony opis zadań i osiągnięcia zawodowe. Starając się o pracę najlepszym rozwiązaniem będzie wymienienie jedynie informacji adekwatnych do danego stanowiska: szkolenia, kursy, opis osiągnięć i predyspozycji. Podstawową zasadą tworzenia CV jest to, aby było ono napisane zwięźle i krótko przyjmuje się, że maksymalna długość to jedna strona formatu A4.
Ważna jest również estetyka życiorysu, gdyż to właśnie ona stanowi o pierwszym wrażeniu – nie może on zawierać błędów ortograficznych, musi być schludny i przejrzysty. Język w którym piszemy nasze CV powinien być dostosowany do wymagań pracodawcy – jeżeli pracodawca życzy sobie Curriculum Vitae napisanego w języku polskim, nie należy wysyłać mu aplikacji w języku obcym. Podobnie w sytuacji załączników – jeśli pracodawca nie wymaga referencji, czy okazania dyplomu – nie należy tego zamieszczać w swoje aplikacji.
Skorzystaj z przydatnych linków:
√ zielonia.gov.pl
√kreator CV: link
√jak prawidłowo napisać CV?
√jak przygotować CV?